KDU.breadcrumbs.homeAktuality Pomozme naší společnosti k návratu ke křesťanským hodnotám.
Zpět

Pomozme naší společnosti k návratu ke křesťanským hodnotám.

Přidáno 28. 4. 2015
Ilustrační foto
Jako křesťansko-demokratická strana se musíme zasazovat a pomáhat naší společnosti k návratu ke křesťanským hodnotám. A ve spolupráci s dalšími křesťansko-demokratickými stranami v Evropě se o toto snažit na celém starém kontinentu.  V dnešní době je to nanejvýš aktuální. 
Křesťansko-demokratické hodnoty
Pokud se máme snažit o návrat křesťanských hodnot do společnosti, musíme si připomenout, na jakých základech naše strana a obecně křesťansko-demokratické strany stojí.
Křesťansko-demokratické strany jsou inspirovány Biblí a křesťanskou tradici. Je důležité si uvědomit, že náboženství a politika existují na dvou různých úrovních. Cílem křesťanství je spása člověka, zatímco cílem křesťansko-demokratické politiky je vytvořit demokratickou společnost pro všechny, bez ohledu na náboženské přesvědčení, v níž rozmanitost a respekt jednotlivce patří mezi nejdůležitější hodnoty.
Křesťanské demokracie je orientovaná hodnotově. Křesťanští demokraté věří, že dobrá společnost se řídí hodnotami. „KDU-ČSL je politická strana, jež usiluje o uplatňování křesťanských a konzervativních hodnot ve společnosti a státu.“ (Stanovy KDU-ČSL, § 2, odst. 1)
Křesťanský pohled na člověka a společnost tvoří základ naší politiky a zavazuje nás k péči o bližního a boj za spravedlivé rozdělení pozemských zdrojů. Společnost, která uznává stejnou hodnotu všech lidských bytostí, nemůže být pasivní k utrpení. Tato solidarita se vztahuje na všechny bližní a nezná hranic. Křesťanský pohled na člověka znamená, že každá lidská bytost má nekonečnou hodnotu, která nezávisí na pohlaví, etnickém původu nebo věku. „KDU-ČSL hájí důstojnost lidské osoby od početí do přirozené smrti a principy společného dobra, spravedlnosti, subsidiarity a solidarity.“ (Stanovy KDU-ČSL, § 2, odst. 2)
Křesťanští demokraté si cení rodiny a širší rodiny jako instituce, kde si osvojujeme základní morální hodnoty a učíme se solidaritě a úctě ke starším a nemohoucím „KDU-ČSL hájí rodinu jako společenství muže, ženy a dětí a považuje ji za základní podmínku života společnosti a státu. Rodina tu není pro společnost a pro stát, ale společnost a stát tu jsou pro rodinu“ (Stanovy KDU-ČSL, § 2, odst. 3)
Křesťanští demokraté uplatňují princip subsidiarity - princip dělení moci. Všechna politická rozhodnutí mají být provedena na nejnižší možné úrovni. Každý, kdo je rozhodnutím dotčen, by měli mít možnost ovlivnit proces rozhodování. Princip subsidiarity je dán principem solidarity. Tento princip vidí komunitu jako solidární celek, kde jsou všechny části celku za sebe vzájemně zodpovědní. „KDU-ČSL prosazuje právní stát a parlamentní demokracii, ve které je každý člověk odpovědný za sebe a svou rodinu, spoluzodpovědný za svou obec a zemi, kde žije. KDU-ČSL klade důraz na vlastní iniciativu člověka, svobodnou názorovou diskuzi, sebeorganizaci společnosti a široké zapojení občanů do rozhodovacích procesů.“  (Stanovy KDU-ČSL, § 2, odst. 4)
Křesťanští demokraté si uvědomují, že lidé jsou povoláni být správci stvoření a jsou odpovědni Bohu za veškerou ekonomickou činnost. Ekonomické zdroje jsou dány Bohem, aby sloužili potřebám lidí, pomáhali v rozvoji jejich schopností a aby byly využívány kreativně a zodpovědně vzhledem k budoucím generacím a životnímu prostředí. „KDU-ČSL prosazuje sociálně tržní hospodářství. Fungování svobodného trhu je pro KDU-ČSL nemyslitelné bez pevného právního rámce a potřebného ohledu k těm, kdo zůstávají na okraji společnosti.“ (Stanovy KDU-ČSL, § 2, odst. 5)

 
Výzvy dnešního světa
Bojíme se islamizace Evropy. Obáváme se rozpínavosti Ruska. Anebo je nám to všechno jedno a „rozplýváme se v bezduché uniformitě konzumní multikultury“ (cituji Petra Piťhu).  Dovolte citovat varovná slova P. Petra Piťhy, která pronesl při ekumenické bohoslužbě v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha dne 1. března 2015 na závěr festivalu Mene Tekel:
„Našimi nepřáteli nejsou ani Arabové, ani Ukrajinci, ani Rusové a vůbec nikdo. Stačíme si sami, protože si nevážíme zákona života, zapomněli jsme, že život je láska a láska je oběť. Život bez nich nedává smysl.“
„Očekáváme, že všichni odhodí svého Boha, protože my jsme to udělali. Ale oni to neudělají, protože na nás vidí, kam to vede – naše kultura se rozpadá a vymíráme. Říkáme, že s nimi musíme vést dialog, ale oni nás nebudou poslouchat, protože chtějí mluvit o náboženství a my žádné nemáme, protože jsme nekonečně liberální. Říkáme, že si máme jeden druhého vážit, ale oni si nás vážit nemohou, protože oni jsou schopni pro svou pravdu položit život, ale my budeme ustupovat a podle jejich diktátu zakročíme proti každému, kdo se přizná ke znamení Kristova kříže. Říkají nám, že nejsme tolerantní, a mají pravdu, protože nejsme tolerantní ani k sobě navzájem.“
„Ztratili jsme hodnotu a míru člověka, neboť je zcela logické, že když odhodíme své křesťanství a zbavíme se Boha, zbavíme se i člověka, protože přestaneme vědět, jak má vypadat. Jak si nás muslimové mohou vážit, když oni mají Boha a my žádného nemáme.“
Ustanovení think-tanku, který bude definovat a aktivně hájit hodnoty, na kterých je naše strana založena
Na naší obvodní konferenci na Praze 9 jsme právě na základě textu Petra Piťhy přijali usnesení:
„OV KDU-ČSL P 9 vyzývá vedení KDU-ČSL ke krokům, které by vedly k ustanovení think-tanku, definujícím a aktivně hájícím hodnoty, na kterých je naše strana založena“.
Neradi bychom, aby slovy Járy Cimrmana ze hry Blaník „Tak já to třikrát opíšu a originál založím, jako vždycky.“ toto usnesení takto skončilo. Proto se chceme aktivně zasadit o ustavení tohoto think-tanku. Máme ve straně i mezi příznivci mnoho lidí, kteří k tomu mají hodně co říct. Proto chceme oslovit experty z politiky, filozofie, historie, etiky, ekonomie a dalších oborů, kteří by se zúčastnili práce v této skupině.  A pokud se to povede, je třeba, aby výsledky debat těchto expertů nezůstali jen na papíře, ale aby byly aplikovány do naší politiky na všech úrovních.
Je to věc každého z nás
Nechtěli bychom ale zůstat jen u think-tanku. Věříme, že „aktivně hájit hodnoty, na kterých je naše strana založena“ není jen záležitostí několika vyvolených moudrých hlav nebo našich stranických špiček, ale že to je záležitost každého z nás. Ano, každý z nás musí aktivně hájit tyto hodnoty a především musíme tyto hodnoty vnášet do naší společnosti. Mnozí se o to snaží, díky jim za to. Zde je několik námětů:
·         Jak často se i na našich schůzích a setkáních propírá špatné jednání našich známých, politiků a nevím, koho všeho.  Neodsuzujme lidi, kteří podle křesťanských zásad nežijí. Naopak, když můžeme, snažme se jim pomoci a přistupujme k nim s úctou. Velkým příkladem je papež František, když říká „Kdo jsem já, abych je soudil?“ A kdo jsme my? Uvědomme si, že Bůh nenávidí zlo, ale miluje hříšníka. A hříšníci nejsou jen ti druzí, ale jsem to i já.
·         Vyvíjejme aktivity na místní úrovni pro pomoc lidem v nesnázích, ale i aktivity, které pomohou lidem poznat, že zlaté tele konzumu není pravý bůh. To neznamená, že musíme z každého hned „udělat“ křesťana, to je milost, kterou dává Bůh.
·         Važme si lidí, kteří, ačkoliv nejsou v té či oné církvi, žijí podle křesťanských zásad. Važme si židů, muslimů a dalších příslušníků jiných náboženství. Spolupracujme s nimi pro dobro naši společnosti, pro dobro Evropy.
·         Podporujme aktivity lidí, kteří se zasazují o dobré věci, ať už na místní nebo celospolečenské úrovni. Nezáleží na tom, že jsou třeba z konkurenční strany či „konkurenční“ církve.
Jsou jistě i další možnosti, přemýšlejme.
Pokud se budeme snažit na místních úrovních více vnášet do společnosti křesťanské hodnoty, může to být i cesta, jak přitáhnout ke spolupráci v KDU-ČSL další lidi.
 
Za OV KDU-ČSL Praha 9
Jan Obruča
předseda OO KDU-ČSL Praha 9
 
V Praze dne 24.4.2015